تبلیغات
اطلاع رسانی حجاب - شیخ حسین انصاریان: اختصاص حجاب به دختران اشتباه است!

به نقل از فارس، حجةالاسلام شیخ حسین انصاریان تأكید كرد: دین حجاب را امری واجب و ضروری شمرده است و این امر مستقیماً به وسیله پروردگار مطرح شده از این رو قابل حذف و چشم‌پوشی نیست و منكر این وظیفه از دین اسلام خارج است.

همایش حجاب و عفاف و نقش‌ آن در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور طلاب و استادان حوزه و دانشگاه، نماینده ولی فقیه در خوزستان و رئیس و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.


 

در این همایش یك روزه كه ظهر امروز با همكاری اداره كل امور اجتماعی استانداری خوزستان در آمفی تئاتر دانشكده علوم دانشگاه شهید چمران برگزار شد، حجةالاسلام و المسلمین شیخ حسین انصاریان، میهمان ویژه همایش در سخنانی به تفسیر آیاتی از قرآن مجید درباره حجاب پرداخت و گفت: آثار منفی تبرج و نمایاندن زیبایی‌های زن در جامعه بر مردان، جوانان و خانواده‌ها پوشیده نیست.


 

وی تصریح كرد: حتی اگر خدا انسان را به رعایت حجاب دستور نداده بود، با توجه به آثار منفی خودآرایی و تبرج، عقل و فطرت آدمی منفی بودن و خلاف اخلاق و امنیت اجتماعی بودن آن را درك می‌كرد.


 

حجة‌الاسلام و المسلمین انصاریان خاطرنشان كرد: تلویحاً و تصریحاً در 25 آیه یا بنا به گفته برخی محققان 14 آیه از جانب پروردگار با توجه به مصلحت زنان، مردان، خانواده و جامعه، مسئله پوشش و پاكدامنی به عنوان سرمایه اخلاقی و انسانی مطرح شده است.


 

وی تأكید كرد: دین حجاب را امری واجب و ضروری شمرده است و این امر مستقیماً به وسیله پروردگار مطرح شده از این رو، قابل حذف و چشم‌پوشی نیست و منكر این وظیفه از دین اسلام خارج است.


 

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان كرد: حجاب مانع رشد نیست بلكه عاملی است كه موجب می‌شود چشم‌های هرزه، ناموس مسلمانان را با چشم تیرباران نكند و با دل بیمارشان هوس‌های شیطانی در باطن نپرورانند.


 

حجةالاسلام انصاریان هشدار داد: متأسفانه بی‌حجابی در حال نمایان شدن است و روز به روز در جامعه شاهد تبدیل بدحجابی به بی حجابی هستیم و اگر اقدامی در این زمینه نكنیم، در آینده نزدیك مروجان بی‌حجابی بر حوزه، دانشگاه، كلاس‌های درس و محیط ما مسلط می‌شوند و خطرات آن بسیار سنگین‌تر خواهد شد.


 

اهمیت نگاه عالمانه به مسئله حجاب


 

استاندار خوزستان نیز در این همایش در سخنانی گفت: نگاه عالمانه، ‌محققانه و ارزشمندانه محققان و استادان حوزه های علمیه و دانشگاه‌ها به موضوع حجاب و عفاف نیاز روز و آینده جامعه است.


 

سید جعفر حجازی اظهار داشت: در شرایط جنگ نرم و تهاجم فرهنگی باید با استفاده از ظرفیت‌های تمام آحاد جامعه به ویژه بانوان، آسیب‌های فرهنگی جامعه را شناسایی و با هرگونه تهاجم فرهنگی مقابله كنیم و مسئله حجاب و عفاف را ترویج دهیم.


 

وی در این زمینه، توجه به چند شاخص را ضروری دانست و افزود: استفاده از تمام ظرفیت‌های علمی در حوزه علمیه و دانشگاه و ترویج و تقویت معرفت دینی و اخلاقی از جمله این شاخص‌ها است.


 

حجازی اضافه كرد: همچنین راه‌های نفوذ دشمن كه قصد ایجاد تزلزل فرهنگی و اخلاقی را دارند باید شناسایی شود به گونه‌ای كه بتوان با قدرت در مقابل آنها ایستاد و مبارزه كرد.


 

استاندار خوزستان تأكید كرد: محققان حوزه و دانشگاه باید در مقابل شبهات نسل امروز در رابطه با مسائل فرهنگی به ویژه حجاب و عفاف پاسخ‌های متناسبی ارائه كنند.


 

وی در خصوص دیگر شاخص‌های مؤثر در زمینه مقابله با تهاجم فرهنگی و ترویج فرهنگ حجاب و عفاف اظهار داشت: با توجه به رشد روز افزون بانوان دانش‌آموخته و ورود آنها به محیط‌های اداری، نقش موثر مسئولان حوزه، دانشگاه و تمامی شركت‌ها و سازمان‌ها در توجه به مسئله حجاب و عفاف و فراهم كردن زمینه مشاركت فعال بانوان در محیط‌های اداری انكار ناپذیر است.


 

دانشگاه زمینه‌ساز ترویج فرهنگ حجاب


 

در بخش دیگری از این همایش، رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: دانشگاه و دانشگاهیان باید با نگاه محققانه و پژوهش در حجاب، زمینه ترویج این فرهنگ را در جامعه فراهم كنند.


 

مرتضی زرگرشوشتری با اشاره به اینكه این دانشگاه در دوران دفاع مقدس خدمات ارزنده‌ای را ارائه داده، اظهار داشت: با توجه به رویكردهای دولت نهم و دهم اقدامات ارزشمندی از جمله در بخش عمرانی و اختصاص بودجه‌های پژوهشی در دانشگاه شهید چمران اهواز صورت گرفته است.


 

وی در ادامه افزود: هم اكنون این دانشگاه، با 13دانشكده،‌520 عضو هیئت علمی، حدود 55 گروه و بیش از 200 رشته و گرایش تحصیلی یكی از دانشگاه‌های برتر كشور است.


 

زرگرشوشتری همچنین تصریح كرد: دانشگاه چمران با داشتن جایگاه مناسب در میان دانشگاه‌های كشور می‌تواند در پیشبرد اهداف سند چشم انداز 20 ساله كشور نقش بسزایی داشته باشد.


 

150 مقاله برای همایش حجاب و عفاف


 

همچنین دبیر همایش حجاب و عفاف و مدیر امور فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز در گزارشی روند برنامه‌ریزی همایش و گرد‌آوری مقالات را توضیح داد و اظهار داشت: گردآوری مقالات و ترویج فرهنگ حجاب و عفاف و تأثیرگذاری عمومی از جمله اهداف برگزاری این همایش است.


 

محمد چكشیان در ادامه افزود: از مجموع 150مقاله ارسالی به دبیرخانه، سه مقاله برتر و یك مقاله ویژه در این همایش معرفی می‌شوند.


 

وی با اشاره به پیشنهاد معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان مبنی بر راه‌اندازی و تشكیل دبیرخانه دائمی همایش حجاب و عفاف، تصریح كرد: برگزاری این همایش، سرآغازی برای حركت‌های گسترده و عمیق توأم با نگاهی دقیق‌تر به مسئله حجاب است.


 

اختصاص حجاب به دختران، اشتباه بزرگی است


 

فریبا علاسوند مدرس حوزه و دانشگاه در بخشی دیگر از همایش، در سخنانی عفاف را یك ویژگی درونی دانست و گفت: علت اینكه تاكنون در نهادینه كردن حجاب و عفاف ناموفق بوده‌ایم این است كه ریشه‌های اصلی حجاب كه عفاف است به صورت یك امر سیستمی دیده نشده و با مهندسی فرهنگی به آن نگریسته نشده است.


 

وی تأكید كرد: كانالیزه كردن مسئله حجاب و عفاف و اختصاص آن به دختران اشتباه دیگری است كه مرتكب شده‌ایم و به این ترتیب بار سنگینی بر دوش دختران گذاشتیم كه توان تحمل آن را به تنهایی ندارند.


 

علاسوند خاطرنشان كرد: عدم تربیت پسران در مقابل رفتارهای آنان و حجاب را صرفاً برای زنان و دختران دانستن، موجب شكست برنامه‌ها و طرح‌های ما شده و زمان آن فرا رسیده كه رویكرد خود را در این زمینه تغییر دهیم.


 

وی تأكید كرد: مسئولیت ترویج حجاب و مبارزه با بدحجابی وظیفه همه مسئولان و دستگاه‌ها و موازی سایر مسئولیت‌‌های آنهاست و نباید در این مقوله فقط به كار فرهنگی به عنوان تنها راهكار مؤثر نگریسته شود بلكه باید ریشه حل این مشكل را در خانواده‌ها جست‌وجو نمود.


 

این مدرس حوزه و دانشگاه تصریح كرد: مشكل اصلی این است كه در جامعه امروز، خانواده بسیاری از مسئولیت‌های خود را به فراموشی و بی‌خیالی سپرده و انجام نمی‌دهد در حالی كه خانواده از مختصات منحصر به فردی برخوردار است كه هیچ نهاد فرهنگی دیگری از آن بهره‌مند نیست از این رو در واقع فرصت طلایی، در اختیار خانواده‌هاست


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها