تبلیغات
اطلاع رسانی حجاب - آیت الله خاتمی تاکید کرد: دولت طرح عفاف و حجاب را اجرایی کند

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر ضرورت اجرای طرح حجاب و عفاف خواستار تلاش دولت در راستای تسریج اجرای این قانون شد

آیت الله سید احمد خاتمی ظهر شنبه در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان لرستان اظهار داشت: از دولت می خواهیم که که راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب را که در سال 85 در شورای عالی انقلاب فرهنگی فرهنگی به تصویب رسیده است اجرایی کنند.

وی با اشاره به شرایط کنونی جامعه و ضرورت تسریع در اجرای طرح، یادآور شد: در راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در قالب 312 ماده برای 25 دستگاه دولتی و غیردولتی وظیفه تعیین شده است که دولت باید این راهکارها را اجرایی کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب یک قانون است که اجرای آن گام بلندی در مسیر نهادینه کردن عفاف و حجاب در جامعه خواهد بود.

آیت الله خاتمی همچنین با تاکید بر ضرورت توجه ویژه مردم به گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، خاطر نشان کرد: مردم در سطح خانواده های خود باید به این مهم توجه ویژه داشته باشند.

وی با تاکید بر تلاش و همکاری دولت و مردم برای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، افزود: عفاف بالاتر از حجاب است چرا که حجاب به بحث پوشش بازمی گردد و عفاف عبارت از عفت در برخورد با نامحرم، عدم اختلاط محرم و نامحرم و عفاف در گفتار و گویش است.

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینگه گسترش فرهنگ عفاف و حجاب به رشد جامعه کمک خواهد کرد، یادآور شد: گسترش عفاف و حجاب موجب رشد فرهنگی جامعه و حرکت جوانان و نسل جوان در مسیر پیشرفت های علمی و افق های روشن می شود.

آیت الله خاتمی با تاکید بر اینکه جامعه نیازمند امنیت و آرامش روانی، اجتماعی و اخلاقی است، بیان داشت: نهادینه شدن این امنیت نیازمند راهکارهایی است که یکی از این راهکارها ترویج فرهنگ عفاف و حجاب است.

به گزارش مهر، در تاریخ سیزدهم دی ماه سال 1384 طرحی با عنوان راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد که به موجب آن بسیاری از نهادها، وزارتخانه‌ها و سازمانها اعم از دولتی و غیردولتی موظف شدند تا اقداماتی را در جهت تحقق این طرح انجام دهند.

سیاستها و راهکارهای این طرح در 16 بند به تصویب رسیده که مهمترین آن در اولویت قرار گرفتن موضوع حجاب و عفاف در برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی کشور برای مقابله با روند فزاینده بدحجابی است.

یکی دیگر از سیاست‌های این طرح ابلاغ روش‌های اجرایی و تعیین ضوابط و هنجارهای روشن در مورد نوع لباس و پوشش افراد در بخش های رسمی و اداری کشور است.

همچنین وظیفه نظارت بر رعایت حریم حجاب و عفاف در سازمان‌های دولتی و عمومی و نظارت و تاکید بر ضرورت رعایت سادگی و پوشش و فرم‌های اسلامی و حضور ساده و بی‌آرایش در محیط کار از دیگر سیاست ها و اهداف این طرح است.

همچنین به واسطه این طرح وضع قوانین و مقررات لازم برای اصلاح وضعیت پوشش در جامعه نیز به عهده همه دستگاه‌ها قرار گرفته و گسترش و تقویت مراجع قانونی برای ترویج پوشش اسلامی در جامعه ضروری خوانده شده است.

در این طرح اصالت بخشی به فرهنگ عفاف از طریق محصولات متنوع فرهنگی هنری متناسب، جزء اهداف بوده و در کنار آن رعایت حجاب و حفظ شئونات اسلامی از سوی مدیران، مسئولان حکومتی و خانواده‌های آنان و تدوین شاخص‌هایی در این زمینه برای گزینش مدیران به عنوان هدفی دیگر به عهده مسئولان نهاده شده است.

یکی دیگر از سیاست های این طرح رفع اشکالات قانونی در نحوه تولید، توزیع و عرضه پوشاک داخلی و خارجی عنوان شده و پیگیری نحوه اجرای طرح گسترش فرهنگ عفاف به صورت مستمر در جلسات شورای فرهنگ عمومی استان‌ها و ارائه گزارش‌های منظم به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یک هدف مد نظر قرار گرفته است.

این در حالی است که ارزیابی دقیق از اجرای طرح‌ها توسط دستگاه‌های فرهنگی، انتظامی و قضایی برای مقابله با مظاهر بدحجابی و یافتن راهکارهای مناسب توسط کمیته توسعه و ترویج فرهنگ عفاف نیز به عنوان یک سیاست شاخص در این طرح بوده و نظارت و ارزیابی عملکرد رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما در ارتباط با الگوهای تبلیغی آنها و تاثیر آن در جامعه یاد شده است.

همچنین در ادامه سیاست های این طرح احیای سنت حسنه امر به معروف و نهی از منکر در مورد حجاب و عفاف قید شده و به فراهم کردن زمینه‌های لازم جهت تهیه کتب، نشریات و تولیدات علمی_فرهنگی به منظور ترویج فرهنگ عفاف و پاسخگویی به شبهات موجود در مورد آن توجه شده است.

همچنین در آخرین بند از اهداف و سیاستهای اجرایی این طرح انجام سیاست‌های تشویقی درباره مدیران و کارگزارانی که در محیط کار خود اصول عفاف و پوشش اسلامی را رعایت می‌کنند ذکر شده است.


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها